Zdravé stravování je velmi důležité. Bohužel, hodně z nás ho zanedbává a stravuje se tak, jako bychom neměli. Podívejme se na několik důležitých zásad zdravého stravování, které bychom měli v běžném životě dodržovat.

Vyhýbejte se smaženému jídlu

Není nic špatného na tom, dát si jednou za čas zlatavý, do křupava usmažený řízek nebo smažený sýr. Ale častá nebo dokonce každodenní konzumace smažených jídel může mít negativní dopad na vaše zdraví, například onemocnění srdce nebo zvýšený cholesterol.

hranolky

Pozor na cukr a sladidla

Cukr bychom měli omezovat, to víme všichni. Není dobré si každý den tabulku čokolády plné cukru. Občas vám samozřejmě cukr nic neudělá, ale není od věci nahradit cukr zdravějšími variantami, jako je med nebo čekankový sirup. Pozor ale na sladidla. Ty nejsou pro naše zdraví vůbec dobré, a i když jsou nízkokalorické, měli bychom je konzumovat s rozumem.

Zelenina a ovoce

Ke každé porci jídla bychom si měli přidat i porci ovoce a zeleniny. Je jedno, jestli se jedná o mraženou zeleninu, čerstvou, pečenou a podobně. Stejně tak s ovocem. Konzumace je možná v jakékoliv formě. Vitamíny a minerály pocházející z ovoce a zeleniny totiž k životu opravdu potřebujeme.

Dostatek bílkovin

Naše strava by měla být bohatá na bílkoviny, které jsou důležité například pro tvorbu svalstva nebo pocit sytosti. Bílkoviny konzumujeme prostřednictvím masa, luštěnin či mléčných výrobků.

sůl

Pozor na sůl

Solí dochucujeme jídlo běžně, ale pozor na přemíru soli. Ta vám může způsobit zdravotní problémy, jako onemocnění srdce nebo vysoký krevní tlak.

Nápoje

Vyhýbejte se perlivým, slazeným limonádám. Někdo má ošklivý zvyk, že takové nápoje tvoří třeba 90 % jejich pitného režimu. Ale to je samozřejmě špatně a není to vůbec zdravé. Pro váš pitný režim je nejlepší čistá voda, voda s bylinkami a ovocem, neslazený čaj nebo zeleninové šťávy.

Pro další tipy se podívej na blog o výživě army-nutrition.cz.

About devene

administrator